Хочу відповісти на питання, яке мені часто задають моделі, знайомі і друзі – чому я не віддаю ВСІ фото і особливо вихідні файли, тобто “ісходніки”. Чомусь люди вважають, що там всі фото глянцеві на виході, а фотограф зажав їх через противний характер чи жлобську натуру. Щоб таких ситуацій більше не виникало, хочу детально пояснити, чому професійні фотографи не віддають вихідні фото і RAW-файли і ситуації, в яких таке можливо :
- Всі фото грубо діляться на три категорії – для сімейного альбому, художні(файн-арт) і комерційні(рекламні-журнали,каталоги). Клієнти замовляють художні фото для сімейного альбому, в якому зазвичай зберігаються і фото з барів, відпусток, шашликів. Тобто ті, що мають “художню цінність”, бо ці люди вам знайомі, а не через естетичні почуття. А художні фото для фотографа є комерційними – бо він за них отримує кошти, це його лице і вітрина
- Вихідні фотографії, це зазвичай RAW формат(CR2 і NEF формати у Кенон і Нікон), вони займають багато місця(від 18 – 50 Мб/1 шт), воно довго передаються мережею і ще довше відкриваються спеціальними програмами , які не у всіх є. Це зазвичай Photoshop і lightroom , які до речі не безкоштовні і в яких ще потрібно вміти працювати. Бо кнопка “шедевр” знаходиться в голові.
- Є різниця між “ісходніками” і дублями. Оброблені фото можуть бути обмеженої кількості, такої – про яку ви домовлялись з фотографом попередньо. Але крім них є ще дублі – це гарні знімки трішки в інших ракурсах, вони теж обробляються в фотошопі і їх фотограф може теж вддати. Але віддавати вихідні файли з проблемними на шкірі ніхто віддавати не буде. Подумайте – навіщо вам вихідні фото? Будете їх обробляти самі – це не культурно з вашої сторони – тоді і знімайте самі. А якщо хочете викладати в мережу з недоліками і багами – вибачайте, але це вже антиреклама. Ви ж не просите в ресторані до приготованої риби подати ще й сирої.
- Якщо фотограф робить свою роботу, то він гарантує певний результат, який обговорюється завжди попередньо, а не процес. Внутрішні справи кухні фотографа клієнту не важливі. Ви ж ходите в ресторан щоб насолодитись стравами, хоча багато хто вміє сам готувати. Але це вже питання оплати. І звідси виходить :
- Якщо, з самого початку обговорюється або прописується в контракті, що фотографу заплатять суму, на яку він згоден (зазвичай вона потрійна від вартості фотосесії). В такому випадку фотограф продає свої авторські права і особистий інтерес в даній роботі на свої знімки. Так відбувається рідко, в основному в рекламній або закритій зйомці і тільки з ПОПЕРЕДНІМ обговоренням і згодою обох сторін. Тоді замовник отримує ТІЛЬКИ сирий матеріал. При цьому фотограф не підписується під знятим матеріалом, не обробляє його, але і віддає весь матеріал одразу після зйомки. Зазвичай в вартість роботи входить флеш-карта і картрідер( до речі не дешеві). Їх і отримує замовник в кінці фотосесії одразу.
- Від неадекватних клієнтів ніхто не застрахований. Це прихильники пофотошопити самому і зробити себе ще красивіше. На жаль, фотограф не вважає, що котики-метелики-сердечка-голуби додають шедевральності його роботам. А так як комерційне фото-це перш за все реклама і фотографії-це “лице” автора, то йому залишається лише депресія. Чудова “реклама”. Все що він робив, вчився, напрацьовував-все до одного місця. Не подобається фото, хочеться креативу? Навіщо тоді ви звертаєтесь до людини, яка цим не займається? Якщо ви вважаєте, що самі можете щось відретушувати, але при цьому знаєте лише , як користуватись фільтрами в інстаграмі і щось трохи в фотошопі, то повірте-вам досить і формата JPEG вашої камери. Але повірте, всі фотографи будуть вас просити не виставляти ваші “роботи” з підписом фотографа. якщо вам сильно захотілося своєї “авторської” ретуші, то не приписуйте до цього фотографа. Він точно не захоче бути частиною цього!
- А навіщо їх віддавати? Щоб потім замовник повикладував “ісходники” в фейсбук чи контактик, де він з прищами, мішками під очима і жовтими зубами? І на питання “Хто тебе знімав?” відповідав- а такий-то мене знімав. Ось і навіщо фотографу потрібна така реклама? потрібні сирі, необроблені фото-хай йде до друга/подруги з мильницею, фотографується там з коврами, котами, батареями, прищами, совдепівськими шкафами і шпалерами, мішками під очима та іншими “красотами”, і викладає в фейсбуці. Причому, швидко і безкоштовно!
- І САМЕ ВАЖЛИВЕ! По ЗАКОНУ України та інших країн, всі авторські права має лише фотограф і він має право робити з ними все, що завгодно, крім як використовувати їх в комерційних цілях(тобто продавати ці знімки на фотостоках або використовувати для реклами, за яку йому заплатять). Авторське право залишається назавжди у фотографа, якщо він не поступається його іншій стороні…Клієнт купляючи знімки, купляє лише готовий продукт, але не авторське право. Тим більше не передається авторське право при TFP.
Висновок :
“ісходники” і RAW-файли клієнту не передаються, щоб він зміг подивитись на професійно оброблені фото через 10-30… років і сказати – “Які класні фото і я так гарно вийшов/ла!”. Щоб ці фото не стали “трешем” з моднимиі тимчасовими фільтрами вже через рік-два. Не вірите? Подивіться на “модні” фото кількарічної давнини)
А щоб підняти свій рівень фотозйомки рекомендую мої
“19 фото фішок , щоб знімати якісно на смартфон чи мильницю, – вже завтра”
#мрій і дій
P.S. В цій статті я описав свої думки стосовно цього питання. Вам не обов`язково погоджуватись чи приймати їх) Кожен має свою точку зору і відповідає за свої вчинки. Ну а щоб не виникало конфліктів зі способом обробки готових фото – уважно вивчаєте умови зйомки, оцінюєте портфоліо фотографа і якщо подобається – домовляєтесь з ним за фотосесію. Ось іще одна стаття про юридичні аспекти публікацій.
Якщо Ви вибрали мене своїм фотографом і ми визначились з ідеєю зйомки і датою – ВИ ПІДТВЕРДЖУЄТЕ готовність працювати зі мною і згодні на умови, описані вище. Якщо виникли питання, можете подзвонити на мою гарячу лінію фотографа +38095 723 02 13 і уточнити всі деталі
Бажаю всім тільки чудових знімків та емоцій !-)
Спасибо, отличная статья.